Ievads

Termokrāsas ir īpaši audumi, kas piemēroti auksta laika apstākļiem. Tās palīdz saglabāt ķermeņa siltumu, absorbējot mitrumu un necaurlaidot vēju. Lai gan kvalitatīvas termokrāsas maksā dārgāk nekā parastas drēbes, ar pareizu kopšanu tās var kalpot ļoti ilgi – pat vairākus gadus. Ieguldot laiku termokrāsu pareizā apkopē, tās noteikti atmaksāsies ar ilgu un labu kalpošanu. Šajā rakstā apkopoti svarīgākie padomi, kā pagarināt termokrāsu mūžu.

Mazgāšana ar saudzīgiem līdzekļiem

Mazgājot termokrāsas, jāatceras, ka tās satur jutīgus materiālus, kas nodrošina siltuma izolāciju. Lai nesabojātu šos materiālus, termokrāsas nevajadzētu mazgāt pārāk bieži un noteikti jāizvairās no agresīviem mazgāšanas līdzekļiem. Vislabāk mazgāt ar rokām istabas temperatūrā vai veļas mazgāšanas režīmā, izmantojot maigas kopšanas līdzekļus bez balinātāja. Pārlieku bieža mazgāšana var pasliktināt termokrāsu īpašības, tāpēc ieteicams to darīt tikai tad, kad tas patiešām nepieciešams.

Horizontālā žāvēšana

Žāvējot termokrāsas pēc mazgāšanas, tās vislabāk novietot horizontāli – uz gludas virsmas vai žāvēšanas režģa. Tas ļaus tām saglabāt formu un neiztīstīties. Noteikti jāizvairās no termokrāsu žāvēšanas karājoties, kā arī no karstas tvaika gludināšanas, kas var bojāt elastīgos materiālus. Labāk žāvēt istabas temperatūrā, neizmantojot papildu siltumu. Pārlieku intensīva žāvēšana var pasliktināt funkcionālo īpašību saglabāšanos ilgtermiņā.

Uzmanīgi glabājot un regulāri apskatot

Lai termokrāsas kalpotu ilgi, tās jāglabā sausā, vēsā vietā, aizsargātas no UV stariem. Ieteicams pārbaudīt to stāvokli pirms un pēc ziemas sezonas, lai laikus pamanītu iespējamos defektus un varētu tos salabot vai nomainīt bojātās detaļas. Bojātas termokrāsas daļas negatīvi ietekmē visas drēbes siltumnoturību, tāpēc defekti jānovērš, tiklīdz tie konstatēti. Ilgstoša uzglabāšana putekļainās vietās var pasliktināt termokrāsu kvalitāti.

Traipu savlaicīga tīrīšana

Tā kā termokrāsas audums ir jutīgāks nekā parastu drēbju audums, traipus uz tā ir grūtāk iztīrīt. Tāpēc, pamanot traipu, tam nekavējoties jāķeras klāt ar piemērotu līdzekli, kamēr tas nav iesūcies dziļi audumā. Pēc tam jau būs daudz grūtāk atjaunot sākotnējo izskatu. Traipu atstāšana ilgstoši bez apstrādes var bojāt audumu neatgriezeniski.

Aizsardzība pret noberzumiem

Termokrāsas pakļautas lielākam berzes nodilumam nekā citas drēbes. Sevišķi jāuzmanās ar dekoratīvajiem elementiem, piemēram, kabatlām, kas var nogludināties lietošanas laikā. Lai pasargātu pret nodilumu, var valkāt virs termokrāsām vieglu vējjaku. Arī atstarotāji uz apģērba palīdzēs pasargāt virsmas.

Kvalitatīvu materiālu izvēle

Protams, termokrāsu kalpošanas laiks lielā mērā atkarīgs arī no izmantotā auduma un materiālu kvalitātes. Augstas klases audumi kalpos ievērojami ilgāk par lētākiem analogiem. Tāpat jāpievērš uzmanība funkcionālo detaļu izturībai, piemēram, rāvējslēdzēju un šuvju kvalitātei.

Secinājums

Kopumā, rūpīgi kopjot termokrāsas atbilstoši norādījumiem un izvēloties kvalitatīvus modeļus, tās kalpos daudz ilgāk un labāk saglabās siltumizolējošās īpašības. Lai gan sākotnēji tās šķiet dārgas, ilgtermiņā tās atmaksājas ar teicamu kalpošanas laiku.